Kde dať vyvolať nevyvolané 8mm filmy
Ak ste si doma našli kazety / náplne z 8mm kamery a neviete čo to je alebo ako ich nechať vyvolať, tu sa dočítate ako. Mám však zlé správy – nebude to lacné a ani isté…
Počas tých rokov čo digitalizujem 8mm filmy sa ma sem tam kontaktuje niekto aj ohľadne iného materiálu ako 8mm film. Najčastejšie je to 16mm film na ktorý bohužiaľ nemám stroj, hoci ho vyorbiť viem. Vzhľadom na počet záujemcov a času potrebného na vývoj zariadenia sa to však neoplatí. Do budúcna ale nevylučujem, že sa o to pokúsim.
Pár krát ma však už kontaktovali ľudia aj s niečím, čo som, priznám sa, nepoznal.
Na obrázku vyššie môžete vidieť „kazety“ do 8mm kamier. Väčšina mala v sebe kotúč nevyvolaného filmu s dĺžkou približne 3 minúty a 20 sekúnd. Niektoré formáty boli obojstranné, podobne ako magentófonová páska (menovite DS8) a po otočení kazety ste mali ďalšie 3 minúty a 20 sekúnd. Film na kotúči sa z kazety stal až v laboratóriu, po vyvolaní.
Ak teda nájdete doma takúto krabičku, ide o nevyvolaný film.
Vyvolávanie 8mm filmu v roku 2022
Niekoľko dekád dozadu by ste nemali problém nechať si takýto film vyvolať vo väčšom meste. Dnes je však situácia iná z viacerých dôvodov. Klasický 35mm film či stredný formát na fotenie sa stále dajú vyvolať aj na Slovensku, hoci miest kde to vedia, je málo.
Klasiku, 35mm, držal dlho pri živote okrem fotografov hlavne Hollywood. Veľmi podobný film sa totiž používal na nakrúcanie celovečerných filmov ešte pár rokov dozadu. Pár tvorcov ho používa aj dnes. 16mm film je zas populárnym hlavne u zvedavých začiatočníkov / študentov filmových fakúlt (kvôli nižšej cene).
8mm film je takmer mŕtvy
S problémami by ste našli miesta v Európe, kde by vám vyvolali aj 16mm film. 8mm film je však v podstate mŕtvy. Nemá dostatočne vysoké rozlíšenie aby bol v dnešnej dobe zaujímavý a drvivá väčšina už dávno prešla na digitál. Preto sa mu laboratória prestali venovať.
Spolu so zmenou doby a prichádzajúcou ekológiou boli postupne zakázané aj niektoré chemikále, potrebné na vyvolávanie týchto filmov.
Existuje však pár miest na svete, ktoré vám 8mm filmy dokážu vyvolať. Okrem jedného typu filmu však nie v Európe a pripravte sa na cca 50 eur za minútu vyvolaného filmu.
Chcem vyvovlať film za každú cenu
No dobre teda. Ak máte farebný film, na hocikoho na Slovensku či v Česku rovno zabudnite. Našiel som akurát jednu sieť (Foto Škoda), ktorá vie vyovlať jeden jediný typ 8mm filmov a aj ten je čiernobiely. S farebným Agfa či Kodak filmom mi však nevedeli pomôcť.
Tak som hľadal ďalej a objavil som stránku super8.nl . Ide o jedného pána v Holandsku, ktorý sa venuje filmom a digitalizácii a dokáže zabezpečiť aj vyvolvanie dekády nevyvolaných filmov.
V závislosti od filmového materiálu (je mnoho typov a značiek) môže byť nevyhnutné nevyvovlaný 8mm film poslať až do Kanady cez program Film Rescue Europe. Tam vám ho vedia vyvolať.
Kým sa to však nestane, neviete, či je vôbec na kotúči niečo nahraté ani to, či je tam niečo pozerateľné. Na to však prídete až po vyvolaní. Nestačí, že je film už pretočený na konci (použitý).
Keď som zisťoval čo s mojim prvým nevyvolaným filmom od klientky, dostal som od super8.nl aj ceny. Keď som započítal poštovné, tak u jednej, dvoch kaziet to vychádzalo približne 40-50 eur za minútu vyvolaného filmu. Bez záruky, že tam niečo bude.
Ak to teda chcete skúsiť, kontaktuje spomínanú stránku super8.nl (komunikujú v angličtine). Pán bol veľmi ústretový a na svojej stránke má veľa zaujímavých podrobností o filmoch či digitalizácii.
Zároveň by som sa potešil, ak by ste ma následne kontatkovali, pretože cena zatiaľ každého odradila a ja takýto film na vyskúšanie nemám.
Do budúcna mám ešte v pláne článok o plesniach na filmoch a o typoch filmov (tzv. film stock) ale to si musím ešte poriadne naštudovať.