Domov Nezaradené Ako sa pokúsim odstrániť plesne z 8mm filmov

Ako sa pokúsim odstrániť plesne z 8mm filmov

0 1361

Ak máte doma nejaký (hlavne farebný 8mm film) možno ste si na ňom všimli hnedé fľaky. Ide o pleseň a existuje spôsob, akým ju z filmu odstrániť.

Keď som si doobjednával pásky na lepenie filmu, natrafil som na stránku van-eck.net . Ide o holanďanov, ktorí sa venujú reštaurovaniu a digitalizácii filmov. Od nich mám aj chemikáliu na čistenie filmu.

plesen 8mm film

Prečo filmy plesnivejú

Na moje počudovanie, trvalo pár rokov kým som narazil na prvý film napadnutý plesňou. Dôdovom je, že väčšina u nás natočených filmov boli východonemeckej výroby – Orwo. Hoci kvalita nebola čo sa týka realistickosti farieb ani stálosti filmu taká dobrá ako u západných Kodak či Agfa filmov, mali istú výhodu. Nenachádzala sa na nich ochranná vosková vrstva. Neviem, či bola aplikovaná po vyvolaní ale slúžila zrejme na ochranu filmu. Táto vrstva (zrejme vosk) je však pravdepodobne tá časť filmu, ktorú napáda pleseň.

Prečo je ten a ten film napadnutý plesňou nedokážem odhadnúť ale zreme tomu pomáha vlhké / nesprávne prostredie, kde sú filmy skladované.

Odstránenie plesní

Vyššie spomínaní holanďania majú postup, ktorým ide väčšina týchto plesní odstrániť. Dopátral som sa k informácii, že na to používajú destilovanú vodu v kombinácii s ich čističom filmu. Presne toto by som chcel vyskúšať aj ja. Video nižšie ukazuje rozdiel pred a po procese.

Je to však ošemetný proces, pretože film vodu nemá rád a treba ho po čistení poriadne vysušiť. Preto to musím vyskúšať na filme, ktorý môžem postrádať. Nie som si však istý, že taký aktálne mám. Keď sa mi tento proces podarí úspešne replikovať, pridám ho do ponuky služieb. Zatiaľ môžete kontaktovať priamo van-eck.net (ak vám nevadí posielať filmy do Holandska).