Domov Digitalizácia 8 mm filmov

Digitalizácia 8 mm filmov

Na tejto stránke nájdete informácie o tom, ako a prečo digitalizujem 8 mm video filmy (Normal 8 aj Super 8 bez zvukovej stopy; čoskoro aj 16 mm filmy s optickou zvukovou stopou) do digitálnej podoby a koľko vás táto služba vyjde. O tom ako som sa dostal k tejto aktivite sa dočítate v tomto článku o digitalizácii 8 mm filmov.

S prevodom filmov nevyčkávajte!

Ak ste doma našli staré filmy po rodinných príslušníkoch, niekedy neviete, aké rodinné poklady na nich nájdete. Medzi tými našimi som našiel napríklad svatbu rodičov, ktorí sami nevedeli, že ju niekto zaznamenával na kameru. Film však bol vplyvom zlého skladovania zlepený, a došlo k jeho čiastočnému poškodeniu. Stále je však kvalita dostatočná (čo je však skôr náhoda).

Hoci film vydrží pri skladovaní v správnych podmienkach dlho, často dôjde aj k jeho poškodeniu a šanca, že sa to stane, sa rokmi zvyšuje. Okrem toho film degraduje aj sám, vekom a každým jedným premietaním. Preto je najlepšie čo najskôr filmy previesť aj do digitálnej formy. Tieto filmy majú už svoj vek, pričom najstaršie môžu mať aj vyše 80 rokov!

Postup prevodu

Príprava filmu

Je bežné, že sa zlepené filmy od seba odpoja alebo, že film nemá tzv. zavádzací pás (je potrebný na počiatočné navinutie filmu do premietačky). Preto film najprv odvinieme, očistíme a zistíme jeho stav. V prípade potreby vymeníme kotúč za nový, prilepíme zavádzací pás a roztrhnutý film zlepíme originálnou páskou (Kodak).

Technológia prevodu

Na prevod filmov využívam upravenú premietačku Meolux Meopta Meos Duo. Pôvodná halogénová žiarovka bola nahradená 10 W plochou LED diódou, ktorá umožňuje zastavenie filmu pri ponechaní zapnutého svetla (u pôvodnej žiarovky vtedy dochádzalo k nenávratnému tepelnému poškodeniu filmu). Motor premietačky je ovládaný mikropočítačom (Arduino), vďaka čomu je možné nastaviť pomocou PWM modulácie rýchlosť premietania medzi 4 až 21 otáčkami s presnosťou približne 0,05 otáčky. Vďaka tomu je zaručené, že na obraze nebudú zobrazovať „behajúce pásy“ (tzv. banding). Tento systém je čo sa týka prevodu najrýchlejší.

V prípade potreby je možné previesť film aj spôsobom „frame by frame“ (v preklade obrázok po obrázku), ktorý však trvá 10 krát dlhšie (rýchlosť prevodu približne 1 sekunda filmu za hodinu, plus ďalšie spracovanie počítačom). Preto je cena takéhoto prevodu niekoľkonásobne vyššia. Výhodou je, že je eliminovaný tzv. frame blending (zlievanie sa nasledujúcich obrázkov). Pre väčšinu divákov je však tento rozdiel v kvalite zanedbateľný v porovnaní s časom navyše potrebným na spracovanie a vyššou cenou prevodu.

Snímacie zariadenie

Obraz je snímaný priamo v premietacej štrbine (nie premietaný na plátno) pomocou zrkadlovky Canon 600D s použitím optiky Canon IS 55-250 mm s využitím makro vložky. Vďaka špeciálnemu firmvéru fotoaparátu (Magic Lantern) je možné nastaviť ľubovoľný počet obrázkov za sekundu (1 až 30) pričom výsledkom je prevodu je štandardné Full HD video (25 alebo 30 fps).

Spôsob snímania

Snímaný je celý priestor filmu (u Normal 8 aj s perforáciou), ktorý štandardne nie je pri premietaní viditeľný. Fotoaparát sníma v rozlíšení 1920×1080 v pomere strán 16:9 (s čiernymi pásmi napravo a naľavo), pričom je zachytávaný aj priestor nad a pod premietaným políčkom filmu. Vzhľadom na technológiu 8 mm filmov sa často stáva, že film často nie je možné zosnímať na jeden krát a je potrebné ho niekoľko krát zastaviť. Okrem toho, štandardne je film snímaný bez použitia štandardnej optiky projektora, a teda „dole hlavou“.

Digitálne spracovanie filmu

Po zosnímaní sa zosnímané časti filmu spoja v strihacom softvéri, nechcené časti obrazu sa orežú, zredukuje sa šum, normalizuje sa expozícia, upraví kontrast a farby. Následne je orezané video vyrenderované v rozlíšení 1280x720p alebo 1920x1080p (upscaling). Nakoľko je kvalita takto digitalizovaných videí vyššia ako DVD kvalita, ako štandard odovzdávame videá ako MP4 súbory (H.264) na USB kľúči, prípadne inom digitálnom médiu (buď od zákazníka, alebo ho zabezpečíme my). Ak si to zákazník praje, vieme ich napáliť aj na DVD, buď ako video súbory alebo ako štandardné video DVD. Vtedy však klesne kvalita videa. V prípade záujmu môžeme videá napáliť aj ako BluRay.

 OZNAM (30.5.2019): Prevody z technických príčin dočasne pozastavené – čakám na diely do premietačky. Vďaka za pochopenie.

Orientačný cenník

Čistenie filmu:
1 euro / kotúč

Lepenie filmu:
1 euro / spoj
(poznámka: jeden kotúč môže pozostávať z mnohých kratších kúskov filmu)

Prilepenie nového zavádzacieho pásu (na požiadanie):
1,5 eura / kotúč

Štandardný prevod (prevod a spracovanie):
1 euro / 1 minúta filmu (reálny čas nahrávania pri 18 obrázkoch za sekundu)

Technika „frame by frame“ (prevod a spracovanie):*
10 eur / 1 minúta filmu
*dostupné čoskoro

Prenosné médium:
podľa typu veľkosti

 

Príklad

Prevod jedeného polhodinového kotúča (najväčší možný) s troma nanovo zlepenými filmami vás po očistení, zlepení troch miest a pridaní zavádzacieho pásu vyjde 35,50,- eur, ak zabezpečíte médium na prenos.

Ak máte hocijaké otázky, prosím, neváhajte ma kontaktovať.

Ak ste z okolia Bratislavy alebo Nových Zámkov, môžete filmy kľudne doniesť osobne. Alebo aj poslať poštou.