Domov Spoločnosť Prečo sa priznať k Wikipedii a dobrá motivácia vyhrá nad peniazmi

Prečo sa priznať k Wikipedii a dobrá motivácia vyhrá nad peniazmi

0 3410

Dovolím si povedať, že snáď ani neexistuje človek znalý internetu, ktorý by aspoň raz nečerpal z verejnej studnice informácii menom Wikipedia. Napriek tomu sa k nej ako zdroju prizná len máloktorý redaktor, máloktorý študent, profesor…

Ako (je možné, že) funguje Wikipedia?

Stručne: zadarmo. Wikipedia je najväčšia verejná online encyklopédia na svete. Podľa samotnej Wikipedie ide o siedmu najnavštevovanejšiu stránku na svete. Celý rebríček sledovanosti je však zaujímavý. Prvé je (celkom logicky) Google, druhý Facebook, tretí Youtube, štvrté Yahoo!, piate Baidu (čínsky vyhľadávač) a siedma Wikipedia nasledovaná dvoma čínsky stránkami, Twitterom a ďalšími.

Wikipedia sama o sebe je ukážkou základného princípu fungovania „dobrej“ časti internetu – dobrovoľnosti a vôle pomôcť pri vytváraní väčšieho celku. Hocikto môže upravovať články na Wikipedii, aj vy. Neznamená to však (možno prekvapujúco), že je plná nezmyslov a propagandy.

Hoci sú pokusy o vandalizovanie obsahu na dennom poriadku, administrátori kontrolujú okamžite všetky zmeny v článkoch a v prípade potreby konzultujú a hlasujú o relevancii či objektívnosti úprav. Na dennej báze mažú nezmyselné príspevky.

Podľa istého poľského profesora, ktorý strávil 7 rokov ako insider Wikipedie, nie je však všetko úplne ideálne. Výnimkou nie sú hádky medzi prispievateľmi. Samotnú stránku však označil ako najambicióznejší pokus o zozbieranie svetovej znalosti. A to by predsa internet mal byť – najväčšia svetová zbierka informácií a skúseností, kolektívne vedomie a zdroj vzdelania. Nielen obrovská zbierka porna a mačiek.

Ľudia kupujú vašu motiváciu, nie váš produkt

U mnohých ľudí prevláda názor, že ľudia, čo nejakú činnosť nerobia za peniaze ju nerobia dobre. Ako sa však vraví, amatéri postavili archu, profesionáli Titanic. Ak sa s niekým začnete baviť o spolupráci a prvá vec, na ktorú sa spýta je, koľko za to, viete, že to nikdy nebude robiť tak dobre, ako by mohol.

Kedysi som tomu finančnej motivácii veril aj ja. Keď som však začal dobrovoľne „pracovať“ (za oficiálnu menu v „PBZ – Pán Boh Zaplať) v študentskej televízii Mc2, zistil som, že to neplatí. Pri tvorbe relácie o autách počas dvoch rokov a pravidelnom vysielacom čase (ak si dobre spomínam) každý týždeň, potom každé dva, sme sa čo to naučili. Ja ako človek, čo v živote nedržal kameru v ruke som sa dostal za necelé dva roky do štádia, že mi za to platili (ale nikdy to nebol môj cieľ ani motivácia).

Na začiatku bol hlavne entuziazmus a s ním všetko šlo akosi ľahšie. Neskôr začali mať niektoré relácie problém motivovať ľudí. Často totiž postavili celý tím pred hotovú myšlienku v ktorej mal každý vopred vymyslené úlohy. Nie každý sa s úlohou ale úplne stotožňoval.

My sme však prišli s vlastným nápadom, s ktorým sme potrebovali pomôcť. Našim cieľom bolo urobiť to v rámci našich (stále sa zlepšujúcich) schopností čo najlepšie. A odmenou bol len dobrý výsledok, ktorý sa páčil aj publiku. A táto motivácia nám zaručila, že sme nemali problém s ľuďmi, napriek nulovému rozpočtu.

Kameramani sa pridali radi, aj keď to často znamenalo niekoľko hodín státia v daždi či snehu a nulovú výplatu. Stačilo im, že sa spolu s nami podpíšu pod niečo, čo je dobré, do čoho sme vkladali všetko, na čo sme mohli byť hrdí. Výsledok práce amatéra je preto často lepší, ako u profesionála (profesionála v zmysle človeka plateného za prácu, nie v zmysle skúseného človeka). Podobne je to aj s bloggermi, aj s Wikipediou. Správna vnútorná motivácia predčí peniaze.

Motivácia nie je na predaj

Wikipedia zároveň sama hlási, že nie je na predaj, hoci by si na nej nepochybne zgustlo mnoho komerčných internetových gigantov. Lenže reklama na wikipedii by znamenala jej koniec. Aktuálne tak žije z darov. Podľa jej zakladateľa Jimmyho Walesa potrebuje mesačne asi 5000 dolárov na svoj chod. Čisto na servery a internetové pripojenie, nie ako výplaty pre ľudí (hoci pár zamestnancov majú).

Túto myšlienku som prvý krát počul od Simona Sineka na TEDe a bol som najprv skeptický. Po čase som si však uvedomil, že má pravdu. Ak robíte niečo z presvedčenia, nedokážete to zatajiť, nedokážete to nevložiť do práce. A je to vidno, je to cítiť.

Je pravda, že cieľom každého biznisu je zarobiť peniaze. To ale nikdy nie je jediným a hlavným cieľom úspešného biznisu. Napríklad taká automobilka Rolls Royce. Ich prioritou je spraviť auto najluxusnejšie a najexkluzívnejšie ako je fyzicky možné. Preto ľudia kupujú ich autá, cena je druhoradá.

Alebo sa stačí pozrieť na malé biznisy. Ak viete, že daný človek to robí poctivo, je motivovaný dobrým výsledkom a jeho práca ho baví, zrejme si budete ochotní zaplatiť aj viac. Nedávno som sa rozprával s pánmi, ktorí prevádzkujú starý Citroen HY ako cateringovú dodávku v centre Bratislavy. Každý deň majú plno napriek tomu, že nie sú ani zďaleka najlacnejší. Už z diaľky však vidíte, že to robia nielen kvôli peniazom. Mohli si kúpiť lacnejšie, praktickejšie auto, predávať viac za nižšiu cenu a zarobili by viac. Ide však o malý úprimný biznis a ľudia tam chodia aj preto.

Čím je biznis väčší, tým je ťažšie udržať ho správne motivovaný. Existujú však aj známe firmy, ktoré sú stále verné svojim hodnotám a robia to nielen kvôli peniazom. Napríklad automobilka Koenigsegg alebo Lego.

Ak však biznis narastie, môže to byť problém. Hlavne, ak do firmy začnú prichádzať finančne motivovaní ľudia. Základ je najať správne motivovaných zamestnancov. Často však firmy nemajú po tejto stránke čo ponúknuť. Tu máš pár sto eur, urob čo chceme, odseď si to a choď domov. Nepotrebujú z ich pohľadu motivovaného človeka, ktorý by chcel spoločne so zvyškom firmy ju zveľaďovať. Je jasne rozdelené, kto je vedenie a kto zamestnanec. Tu nemá ani zmysel sa snažiť a interne motivovaný zamestnanec spraví väčšinou najlepšie, ak takú firmu opustí. Veľa (možno aj väčšina) firiem je už od hora motivovaná hlavne peniazmi a tak to aj vyzerá…

Záver

Čo som touto celou úvahou chcel povedať? Ak máte šancu robiť niečo, čo vás baví, robte to pokojne aj zadarmo, cieľavedome, a peniaze prídu. Áno, je smola, keď vás baví činnosť, ktorá priamo negeneruje veľké peniaze, no takmer vždy sa dá vymyslieť nejaký kompromis, niečo zaujímavé. A verte, že ak sa k vám niekto pridá bez vidiny peňazí, je to ten správny človek aj potom, keď peniaze prídu.

Začiatok je vždy ťažký, no biznis a firma vybudovaná na správnych morálnych hodnotách by mala byť samozrejmosťou. A v budúcnosti sa to pokúsim dokázať znovu aj ja. A rátam aj s vami!

Auto fanatik, ex-novinár, video točič, muzikant, et. cetera