Domov Nezaradené Prečo musíte aspoň raz zažiť Student Regatu?

Prečo musíte aspoň raz zažiť Student Regatu?

0 2814

Pred štyrmi rokmi som podľahol jednému plagátu. Odvtedy som nebol na klasickej plážovo-vyvaľovacej dovolenke a ani žiadnu neplánujem. Vrátiť sa k takejto dovolenke sa už jednoducho nedá. Prečo je plavba na plachetnici spolu s flotilou ďalších pár tuctov lodí plných študentov lepšia ako plánované grilovanie tiel na pláži plnej škaredých turistov? Pche, to je easy:

Jak za týždeň? Zajtra večer máš byť v Chorvátsku!

Na začiatok by som rád vysvetlil moje prepojenie so Student Regatou. Ako niekdajší člen Mc2 (študentská televízia, pod ktorej hlavičkou sa akcia organizuje) som vlastne náhodou natrafil na akýsi plagát vycapený v našich priestoroch. Spýtal som sa budúceho účastníka premiérového ročníka, nášho vtedajšieho šéfa, čo to má znamenať a nakoniec som sa (hoci najprv nie úplne s istotou do čoho idem) prihlásil. Zároveň mi pripadla úloha kameramana.

Ešte pred samotným podujatím som si ale fajnovo zavaril. Keď mi volali týždeň pred regatou, že mi v telke nechali ešte nejaké sponzorské veci, čo sa už nezmestili do auta, s počudovaním som sa spýtal, prečo sa to rieši s týždňovým predstihom. „Jak za týždeň? Zajtra večer máš byť v Chorvátsku!“ Priebeh situácie od tohto momentu demonštruje nasledujúca grafická rekonštrukcia:

A

Následne som sa ale uvedomil, rýchlo sa pobalil, vybavil auto a vyzdvihol cestujúcich.

B

Cestou sme sa ešte zastavili po zásoby (nie raz…). Poskytujem pre čo najfarebnejšiu predstavu  pohľad do zápiskov člena posádky druhého auta kolóny, Jara Abaffyho.  Kuk sem. Silné reči toto…

c

Nakoniec sme teda šťastne dorazili. A dorazili sa šťastne konečne aj vodiči.

d

Ako prebiehal historicky prvý ročník som sa pokúsil zachytiť v tomto videu.

Ako to vidím teraz, po štyroch absolvovaných regatách za sebou? Prečo sa vykašlať na ležanie na pláži a stráviť týždeň na plachetnici? Poviem to asi takto: keď ste na festivale, hovoríte si, plné hajzle, rady na pivo, päť krát sa zobudím, lebo sa na môj stan zdrbe nejaký ožratý chuj… Po festivale – fantastické, idem zas!

Vo veľmi vzdialenom zmysle je na tom regata podobne. Nie ste vo svojom domácom prostredí s vlastným vankúšom, s vlastným hajzlom, ste exponovaný živelným elementom. Keď treba, makáte, varíte, pijete, tancujete… aj záchod sa občas zapchá, aj plachty potrhajú, aj kapitán sa niekedy zobudí s ružovými nechtami, aj policajti vás prídu ráno o piatej umlčať, no vždy sa všetko nakoniec vyrieši. A tých zážitkov cenzurovaných… Ako sa vraví – žiadna dobrá story nezačína „Keď som jedol šalát…“ ale „Keď sme šťastne zakotvili…“

Prečo by niekto preferoval sledovanie kancelárskych krýs naberajúcich bronz na lokálnej pláži alebo desiatky „svalo-mačov“ a desaťeurové longdrinkové žbrndy na lokálnych „tuc-tuc-tékach“, keď sa môže plaviť na plachetnici? 

A pokojne by ste sem mohli prísť bez kvapky trúnku. Stačí sa ísť pozoznamovať s posádkami a nalejú vám všetko od ríbezláku po rum s ríbezlovým džúsom servírovaný cez priesvitnú hadicu dlhú meter a pol (danej posádke sa zároveň ospravedlňujeme za omylom odcudzený klobúk; ak vám to pomôže, mne niekto ukradol kapitánsku čiapku, ktorú som rok predtým niekomu nechtiac odcudzil ja). Pri 17 lodiach v tom už človek má sem tam bordel.

Na regate ste každý deň na inej pláži / prístave / zátoke, aj tam, kde sa inak nikdy nedostanete. Spoznáte kopu zaujímavých ľudí, osobnostne, aj profesne. Napríklad taká loď s ESEŤákmi – za ich stolitrovými zásobami piva by nejeden zaplakal. Vo víťazstve im to ale nezabránilo. A večer sa prístav mení na našu vlastnú diskotéku či koncertnú sieň (tento rok ukulele, gitarele a 12 strunová gitara).

Ak vám teda na lodi nie je tak zle, že váš žalúdok visí von z ústnej dutiny (fakt jediná prijateľná výhovorka), tak  nevidím reálny dôvod neísť. Prečo by niekto preferoval sledovanie kancelárskych krýs naberajúcich bronz na lokálnej pláži alebo desiatky „svalo-mačov“ a desaťeurové longdrinkové žbrndy na lokálnych „tuc-tuc-tékach“, keď sa môže plaviť na plachetnici? A ja vám dobre zahrám, o to sa nebojte.

Stále som vás nepresvedčil? Tak video z posledného ročníka by malo. Skipperovi zdar a zapíšte si ma aj piaty krát.